Systémová estetika

From Vasulka Kitchen Wiki
Jump to navigation Jump to search


SYSTEM ESTHETICS

Jack Burnham

z textu Systems Esthetics, který vyšel v Artforum v roce 1968 v roce 2006 přeložila Lenka Dolanová, upravil Miloš Vojtěchovský, 2021

Dan Flavin:Pink and gold,1967

Dnes jsme svědky rozkolu mezi pojetím uzavřeného, jedinečného díla vysokého umění, tedy malbou či sochou, a na druhé straně uměním, unikajícím současné kritické analýze, které bychom mohli označit za ne-objekty (unobjects), prostředí (environments )a jiné artefakty. Jsou to díla některých významných sochařů (ačkoliv někteří by možná namítli, že jsou to spíš "environmenty“), cosi z galerijního kinetického a světelného umění, díla, která vznikla v rámci veřejného prostoru a happeningy a performance využívající smíšená média. V základech této dichotomie je zřetelně cítit vývoj radikálně směřující mimo vyčerpanou revolučnost abstraktního a neobjektového umění. Taková evoluce zahrnuje množinu poměrně logických a probíhajících změn, které postrádají prvky zjitřeného ikonoklasmu, příznačného pro heroický věk modernity v letech 1907 – 1925. Vznikající estetika přitom postrádá odpovídající kritický slovník, který bychom mohli použít k její obraně a pro osvětlení její genealogie.

Do jisté míry bychom situaci mohli připodobnit k "morfologickému vývoji“ – tedy k základní vědecké myšlence popsané v knize Struktura vědeckých revolucí (1) Thomase Kuhna. Kuhn tvrdí, že v určité epoše je věda určována jedním „základním paradigmatem“, tedy vědeckým modelem přirozeného řádu, který je ovšem natolik všezahrnující a myšlenkově nosný, že ostatním vědeckým poznatkům dominuje. Nesouvisející poznatky, které vznikly jako výsledek experimentu jsou proto považovány buď za chybné, nebo triviální – ovšem jen do chvíle, kdy vznikne nové paradigma, nová obecná teorie. Přechod mezi jednotlivými paradigmaty asi nejlépe vystihuje situaci, ve které se umění nachází dnes. Příčinou jsou aktuální proměny techniky.

Ekonom J. K. Galbraith (2) má pravdu, když soudí, že celkový fenomén estetického impulzu potřeby moderního průmyslového státu donedávna nereprezentoval. Jeho primárním posláním bylo udržení moci a expanze. Galbraithově myšlence bychom měli věnovat náležitou pozornost, jeho úloha arbitra aktuálních společensko-technologických změn je důležitá. Galbraith je z levicových pozic kritizován jako typický obránce monopolního kapitalismu, z pravicových je pak vnímán jako socialistická šedá eminence Demokratů. V knize The New Industrial State (Nový industriální stát, 1967) autor kritizuje jak marxistickou ortodoxii, tak americký mýtus postavený na představě laissez-faire kapitalismu (3). Místo toho navrhuje koncepci vznikající technokracie utvářené technickými strukturami. Na takový odklon od ideologie jsme čekali nejméně padesát let. Již futurologové v kalifornských think tancích nebo sovětských plánovacích komisích si lámali hlavu nad tím, jakou roli by měla hrát technokracie – jako forma autonomie v rozhodování, jak se vyrovnat s centrálně řízeným ukládáním informací nebo s technologií společenské změny. Automatizovaná státní moc závisí spíš na způsobu zpracování informací než na tom, jak udržet pod kontrolou tradiční symboly bohatství.

V nadcházející epoše nástupu „supervědecké společnosti“ bude nutnost dlouhodobého plánování a metody jeho použití ještě složitější a nezbytnější. Takové rozhodování předpokládá použití přesných společensko-technických modelů. Industriální stát se doposud rozvíjel tak, že reagoval na zájmy spotřebitelů nesystematicky, náhodně. Produktový design, umožňující v šedesátých letech „snadnější život“, způsobil hlubokou ekologickou krizi. Nabízí se překvapující souvislost mezi „novým“ designem aut a formalistickým experimentem v umění, kde "objev“ vzniká tím, že manipulujeme vizualitu.

"Produkt“ v umění i v životě rychle ztrácí svůj význam a vzniká jiný soubor potřeb, jako jsou udržitelnost a obyvatelnost planety, přesnější modely sociální interakce, schopnost porozumění rostoucí symbióze mezi člověkem a strojem, volba mezi využitím, nebo naopak uchováváním přírodních zdrojů, hledání alternativních modelů vzdělávání, produktivita práce a volného času. Naše životní vzorce byly dosud určovány hlavně technologicky koncipovanými artefakty. Dnes se nacházíme na přechodu mezi společností zaměřenou objektově a společností zaměřenou systémově. Změny už nevychází z věcí, ale ze způsobu, jak věci používáme.

Allan Kaprow: Fluid,1967



Dnešní priority spočívají v otázkách organizace. Systémový přístup znamená utvářet stabilní, udržitelné vztahy mezi organickými a anorganickými systémy, ať už se jedná o otázky komunity, industriálních komplexů, zemědělských farem, dopravních systémů, informačních nebo rekreačních center a jiných matric lidských aktivit. K libovolné životní situací musíme přistupovat podle příslušných hodnotových hierarchických systémů. Takovým relativně novým pojetím se dnes mnoho umělců zabývá intuitivně a pokud jsou jejich „environmenty“ ne vždy zcela dokonalé, s jejich dalšími zkušenostmi se to změní.

Hlavním nástrojem odborného definování problému je systémová analýza. Známe ji z Ministerstva obrany (Pentagonu) a souvisí spíš s rozpočtem a komplexitou dnešního válečnictví než s přirozenou provázaností mezi oblastmi zbraní a systému. Systémový analytik není pouze chladnokrevný logik; ti nejlepší prohlubují průběžně porozumění lidským potřebám a omezením. Jeden z pionýrů systémových aplikací, E. S. Quade,(4) tvrdil, že "systémová analýza – zejména pokud se dotýká vojenského rozhodování je vlastně jistá forma umění. Umění se můžeme částečně naučit, ale nikoliv podle pevných pravidel...“ To se dotýká oné „další dimenze“, jako je estetické kritérium, o němž uvažuje Galbraith (5). Na rozdíl od názoru, že se zde jedná o vliv „"zanedbaných“ technologií, pokládá Galbraith estetický aspekt uvažování za důležitou složku jakékoliv budoucí technokracie. Doposud málokterá vláda připustila, že alternativa by znamenala biologickou destrukci života.

Tvrdošíjně udržovaná představa (způsobená agresivními elektronickými médii a dvěma staletími průmyslového vandalismu), že umělecký artefakt by měl „estetizovat“, nebo dokonce hluboce proměnit prostředí, byla naivní. Převládala i další iluze, že vliv umění spočívá v jakési psychologické osmóze, která z artefaktu vyzařuje. Obdiv pro veřejnou krásu by potom zůstal hájemstvím pečlivě chráněných muzejních institucí. Během prvního období industrializace bylo ještě možné, aby dekorativní média jako malířství nebo sochařství uchovala svůj estetický impuls; ale tak, jak postupoval technologický rozvoj, se estetický impuls přesouvá směrem k oblastem výzkumu a výroby. Tak je tomu i dnes. V odcizené společnosti si umění zachovalo svůj původní význam jen v jeho výchovné funkci. Přestože umělec není ani ideolog, ani moralista, stal se jakoby politickým provokatérem. Na tom se podepsaly představa l'art pour l'artismu a dvě století tvrdošíjného vzdoru proti vulgárnosti etického povznesení prostřednictvím uměleckého díla.

Specifickou funkcí moderního didaktického umění je ukázat, že umění není založeno na materiálních věcech, ale na vztazích mezi lidmi, nebo na vztazích mezi lidmi a prostředím. To pak vysvětluje oprávněnost radikality Duchampova díla a jeho aktuálnost. Vysvětluje to také slabší postavení Picassa jako klíčové postavy modernity. Podobně jako jiné formalistické směry v umění navazoval kubismus na tradice umělecké hodnoty uzavřeného artefaktu.


Nejvýznamnější umělci v rozvinuté technologické společnosti uspějí tím, že se svého postavení umělce vzdají. Na základě takového předpokladu vznikl umělecký nihilismus. Umělci se původně odmítli připojit k idealismu a kladli důraz na řemeslnost. Kritik Christopher Caudwell napsal, že základem moderního formalismu je „řemeslný fetišismus“. Významný umělec místo toho usiluje, aby byl technický a psychický rozdíl mezi uměleckým výstupem a výrobními prostředky zrušen. Zde vidíme souvislost mezi dílem Duchampa, Warhola a Roberta Morrise. Umělecké a technologické rozhodování splývá postupně do jediné činnosti – nebo je podobná alternativa považována za neoddiskutovatelnou. Vědec a technik se určitě nepřevtělil do „umělce“, ale umělec samotný se stává symptomem rozštěpení mezi uměním a technikou. V tom nejdoslovnějším smyslu slova se "uměním“ stává postupně schopnost citlivého úsudku, například v použití technologie nebo využití vědecké informace.

Nicméně předpoklad, že se v umění ukrývá jistý element přežití, je přitom považován za podobně podezřelý jako jeho provázanost s morálními hodnotami. Ale tím, jak se umění zbavilo své literárního obsahu, získává důležité příznivce teorie, že umění je jistým projevem psychické připravenosti. Umění je zkouška na reálné situace, kdy je pro naše přežití životně důležité vydržet kognitivní napětí a - pokud je to nepatřičné, protože v sázce jsou příliš důležité věci - odmítnout pohodlný souhlas afektivní adaptace......(6)

Post-formalistická citlivost pochopitelně reaguje na různé podněty přicházející zevnitř i zvnějšku navrhovaných rámců umění. Některé projevy podle Michaela Frieda do jisté míry mohou připomínat "divadlo“. To může být zavádějící, protože by to zakrývalo skutečnou podstatu posunu priorit. Vhodnější by bylo asi slovo divadelnost. Při veškeré úctě k Friedovým názorům (7) divadlo nebylo nikdy "čisté“ médium, ale bylo vždy hybridním uměním. To pochopitelně divadlu nebránilo dosahovat pozice "vysokého umění“. Proto - spíš než se spoléhat na Friedova adjektiva jako divadelní či doslovné (literalist) umění, nabízí se možnost použít výše uvedeného spojení post-formalistická estetika, nebo ještě vystižnější termín: systémová estetika.
Systémový přístup přesahuje podobné performativní environmenty a happeningy a vstupuje revolučním způsobem do hraničních konceptů. V systémové perspektivě nenajdete nepřirozená ohraničení jako jsou divadelní proscénium, či rámec obrazu. Čím je systém definován je spíš jeho konceptuální zaměření, než materiál. Jako systém bychom v rámci umění mohli vnímat a posuzovat jakoukoli situaci, ať vnitřní, nebo vnější. Abych zde odkázal na práci systémového biologa Ludwiga von Bertalanffyho, ten tvrdí, že systém je "komplex prvků v interakci(8)“ a že je utvářen materiálem, energií a informací v různých stupních organizace, znamená to, že se systémy týkají lidí, myšlenek, managementu, atmosférických podmínek, energií, moci, atd. Umělec, který využívá systém se stává perspektivistou, protože do svého uvažování zahrnuje cíle, hranice, strukturu, vstup, výstup a související aktivity uvnitř i vně systému. Konzistenci systému v čase a prostoru lze neustále měnit a jeho chování určovat vnějšími podmínkami stejně jako jeho kontrolními mechanismy, zatímco objekt má téměř vždycky předem daný tvar a své hranice.

V knize Nová vize (The New Vision) 9 popsal Moholy-Nagy vznik série emailových obrazů na kovových plátech16. Série vznikla s telefonickou přesností podle jeho pokynů výrobci. Ředitel Muzea současného umění v Chicagu Jan van der Marck na výstavě Umění po telefonu (Art by Telephone) vystavil nedávno novou podobu tohoto díla. Tentokrát byla součástí vystaveného uměleckého díla také nahrávka telefonního rozhovoru mezi umělcem a výrobcem. V jakékoli zprostředkované formě se nedělitelnou součástí estetického uvažování stávají také systémy a informace.

Před patnácti lety označil Victor Vasarely masové umění za právoplatný projev industriální společnosti. Rozzlobená kritika reagovala tím, že varovala před poškozením narušením fetiše umělecké aury, před ztrátou mystiky řemesla a před zničením poškozením individuálního uměleckého aktu. Pokud k nějakému útoku sériově vyráběného umění došlo, pak jen na okraji průmyslového systému. Celý fenomén reprodukce uměleckého objektu ad infinitum je samozřejmě absurdní; spíš než by nabídlo hodnotný artefakt velké skupině lidí, prozrazuje skutečnost zániku pevného objektu, ztělesňovaného vizuální metaforou. Taková demystifikace je esteticky aplikovaným kantovským imperativem. Na druhé straně je systémová estetika doslovná, protože každá fáze životního cyklu systému je důležitá. Není žádný konečný výrobek, který by byl primárně vizuální, stejně jako není žádná estetika, která by byla založená jen na „vizuální“ syntaxi. Vzdoruje formou užité estetiky, ale projevuje se v principech, spočívajících v základech progresivního reorganizování přírodního prostředí.

Ad Reinhardt v atelieru



Ve svém pozdním díle Ad Reinhardt kritizoval různé pózy implicitně obsažené ve formalistickém umění. Jeho „černé malby“ (stejně jako jeho texty) nejsou rétorické gesta, zakrývající jakousi zenovou obskurnost; jsou to spíš nástroje určené k narušení formalistického manýrismu a veškerého latentního iluzionismu, který je provázán s post-realistickým uměním. Svůj vklad Reindhardt vyjádřil takto: Jedinou povinností výtvarného umělce je pokrýt barvou povrch jednostranného plátna... Jediné téma, jediný formální nástroj, jednobarevný monochrom, rozdělení jednou linií v každém směru, jedna symetrie, jedna textura, jeden volný nátěr, jeden rytmus, jedno zpracování všeho až k rozpuštění a jedna nedělitelnost, každá malba do jediné celkové uniformity a nepravidelnosti. Jediné dílo pro výtvarného umělce, jeden obraz, je malba plátna jedné velikosti... Jediné téma, jedno formální zařízení, jedna barevně-monochromní, jedna linie nebo rozdělení v každém směru, jedna symetrie, jedna textura, jeden tah štětcem, jeden rytmus, jedno zapracování všeho až do rozpuštění a jedna nedělitelnost, každá malba do jedné celkové jednotnosti a nepravidelnosti.11

Donald Judd, portrét



Dokonce už před vynálezem anti-formalistického "specifického objektu“ se objevuje nepřímý druh kritiky, která neobsahuje emotivní a literární asociace. Najdeme ji v textech Donalda Judda v letech 1962 až 1965 a připomíná, co by snad počítačový programátor označil za strukturu seznamu objektu, neboli veškeré vyčíslitelné vlastnosti, potřebné k fyzické rekonstrukci předmětu. Fenomenolog Maurice Merleau-Ponty tvrdil, že konceptuálně je nemožné na základě takové procedury objekt rekonstruovat. Stejnou techniku použil pro skutečnému dobrodružství autor antirománů Alain Robbe-Grillet, jen ji modifikoval tak, aby obsahovala soubor percepčních vhledů neobsažených ve "struktuře seznamu“. Síť percepčních popisů je upředena okolo hlavních obrazů zápletky. Smyslem nebylo ve freudovském významu "zvnitřnit" zkoumání, jako spíš popsat podstatu situace detailním popisem jejích zřetelných jevů. Stejný přístup použil Judd ve svých kritických výzkumech. Místo aby uvedl výčet struktur artefaktu, Judd použije výčet jeho "jevových“ součástí, které bychom v "řemeslnickém“ nákresu nejspíš nenašli, ale které se zdají jako podstatné pro skutečné "spatření“ objektu. Tak byla kritika, požadující smysl a soukromý záměr autora uklidněna. Ale považovat Juddův koncept "specifických objektů“ za příklad "systémové estetiky" by mohlo být zavádějící. Objektové umění lze - obecně řečeno - vnímat spíš jako jedno ze stádií pohybu směrem k racionalizaci estetického procesu: jednak omezilo důležtost ikonického obsahu uměleckého objektu a také díky Juddovy "upřímnosti“ ve věci jeho koncepčních inspirací. Autor ovšem už v roce 1965 naznačil, že se o takové omezení snaží.


Několik obecnějších aspektů snad přetrvá, například, že umělecké dílo zůstane objektem, nebo že dílo zůstane jedinečné, ale jeho ostatní kvality je třeba teprve objevit. Protože spektrum je široké, prostorové dílo bude pravděpodobně rozděleno do několika forem. V každém případě bude takové spektrum širší, než je u malby a daleko širší, než u sochy, která je ve srovnání s malbou poměrně jedinečná ... Protože není jev trojrozměrnosti dosud pevně určen, není předem daný, bude možné vytvořit téměř cokoliv, téměř cokoliv, co je přesvědčivé.“ (12)

V roce 1966 byl Robert Morrisjako sochař zastoupen na výstavě 68th American Show v Chicagském uměleckém institutu dvěma velkými skulpturami tvarovanými do L, které rok předtím vystavil v New Yorku13. Morris poslal truhlářům do chicagského muzea nákres díla, protože jejich výroba vyšla levněji, než kolik by stála jejich doprava z New Yorku do Chicaga. Otázka vlastnictví soukromě vyrobeného díla v souvislostech systémové estetiky přestává být důležitá. Přesná informace je důležitější než historie díla a jeho geografická lokace.
Robert Morris, Green Gallery, New York, 1963

Morris byl také první esejista, který přesně vystihl vztah sochařského stylu a postupného využití sofistikovanějších průmyslových strategií umělci. V poslední době se Morris zaměřil na technologie zpracování materiálu, na modulární přeskupování segmentů a na objekty, které zůstávají volné, nesložené a nevytvářejí tak specifické objekty. V takovém modelu jsou procesy použité pro úpravy materiálu důležitější, než je konečný výsledek: "to, že se můžeme vzdát předem připravených pevných tvarů a řádů věcí, je pozitivní zpráva.“ Volné sestavy materiálů mají v sobě cosi příbuzného s cykly průmyslové výroby. Tradiční přednost výsledného produktů nad technologickými postupy mizí; v rámci systémů jsou technologie stejně důležité a technika se stává podstatnou součástí estetiky. Morris navrhl systémy mířící za hranice minimalistického objektu. Jeho dílo navržené minulý podzim pro New York bylo později vystaveno na výstavě Air Art Willoughbyho Sharpa v galerii YMHA ve Filadelfii (14). V prvním stádiu Morrisův projekt spočíval v zachycování a kondenzaci páry vycházející z topných trubek na ulicích, a následně z jejího vypouštění pomocí trysek v galerii. Pro výstavu ve Filadelfii byl tento systém napojen na parní vytápění koupelny. Morrisův zájem se od roku 1966 obrátil k návrhům „zemních skulptur“ nízkého reliéfu, sestávajících z podpěrných pilířů, živých plotů a hromad drnů, které, pokud jste se na ně dívali z ptačí perspektivy, připomínají pohřební mohyly původních obyvatel. Transportovat“ takové dílo by znamenalo ho vykopat, vyplnit zeminou a osázet znovu drny. Morris právě teď na jednom z podobných projektů pracuje a na rozdíl od jeho předešlých sochařských projektů zde využil podrobné informace, které získal od zeměměřičů, krajinných architektů, stavařů a geologů. Ve starším kontextu socha definovala okolní prostředí, jako tomu bylo v případě zapuštěných zahrad Isamu Noguchiho v areálu Knihovny vzácných tisků a rukopisů na Yaleské univerzitě; v Morrisově přístupu sochu naopak definuje okolní prostředí. Carl Andre

V galerijním prostředí jsou ještě radikálnější konstrukce Carla Andreho. Jeho sestavy modulárních, nespojitých tvarů vystupují z kontextu děl umělců, kteří jednotkovou sestavu propojovali se uzavřeností pevného objektu. Všednodennost původu Andreho modulů není už v uměleckém díle "ukryta“, jako je tomu u koláží. Andreho podlahové reliéfy jsou architektonické modifikace – nejsou nenápadné, protože jsou vůči okolí vizuálně pregnantní. Jeden z Andreho sofistikovanějších výstavních projektů se uskutečnil minulý rok v New Yorku. Diváci byli vyzváni, aby v ponožkách chodili po několika čtvercových tvarech, sestavených ze 140 třiceticentimetrových kovových dlaždic. Návštěvníci je měli vnímat jako "koberec“, jako mřížkové paterny různých druhů kovu, jejichž rozdílnou teplotu mohli vnímat chodidly. U nejlepších nových děl ztrácí zraková analýza svoji dominanci; další smysly a zejména kinestéze rozšiřují proces „dívání“ směrem k celistvější (senzorické) zkušenosti. Rozměr systémové estetiky napovídá, že otázka nespočívá v jediném technickém řešení, ale že je nutné vnímat celek perspektivou vícevrstvého, mezioborového základu. Díky tomu někteří sochaři neuvažují jen jako sochaři, ale řeší spektrum problémů, které jsou typické pro architekty, urbanisty, stavební inženýry, elektrotechniky a kulturní antropology. Není to ale tak ambiciozní, jak někteří kritici soudí. Je to jen logické rozšíření McLuhanovy poznámky o pop artu, když prohlásil, že celé prostředí se promění v umělecké dílo.

Robert Smithson, portret



Robert Smithsonpřímo navazoval na tradici "nalezeného objektu“, rozpoznal v obrovských stavebních projektech prvky uměleckého díla – "site-selections“. Nový estetický vývoj zbavující se výlučnosti uměleckého díla dnes není nic jiného než mechanismus přežití. Pokud jsou Smithsonovy "site-selections“ didaktické zkoušky, napovídají o neodbytné citlivosti k prostředí v širším než je soukormý prostor. Před třiceti lety poukázal Sigfried Gideion na to, že některé stavební projekty jsou vlastně umělecké objekty (objets d'art) a Smithson zašel ještě dál, když takové stavby vrátil do jejich původních souvislostí a s celkem pracoval jako s časovou sítí interakce mezi člověkem a přírodou.
Metodologicky nejkonzistentnějším zástupcem systémové estetiky je patrně Les Levine. Jeho environmenty ve vakuu tvarovaných, modulárních plastických jednotek v sobě nemají nic statického; na základě zkušenosti s pohybem diváka v jejich blízkosti se neustále mění míra jejich prostorově-povrchové propustnosti. Jeho Clean Machine (Čistý stroj) nemá žádný ideální ideální bod, odkud se na něho máte dívat, nerozpoznáme žádné "piece“ ve smyslu, v jakém jsme tomu u formalistického umění byli zvyklí. Jsme zde podobně "zprocesováni“ jako při jízdě autem Hollandovým tunelem (15). Což samozřejmě odkazuje na Friedův odkaz na noční jízdy po nedokončené silnici v New Jersey Tonyho Smitha (16). Pokud se jedná o divadlo, jak tvrdí Fried, není tu jeviště, na kterém se soustředíme na událost, která je v centru naší pozornosti. Spíš to má co dělat s definováním hranice, tradičně vymezující přechod mezi klasickým a post-klasickým uměním. V nedávných Levinových environmentech dával systém elektrických drátů divákům lehké elektrické rány. Tady už chování v estetické situaci namá žádný prvotní odkaz k vizuální situaci. Jak tvrdí Levine: "Čeho zde chci dosáhnout, není vizuální stimulace, ale fyzická reakce.“

Les Levine, Prime Time Star,1967



To připomíná některé původní záměry skupiny Group de Recherches d'Art Visuel (GRAV) z počátku šedesátých let. Členové této pařížské skupiny se kinesteticky snažili zapojit diváky tak, že nedobrovolné reakce vyprovokovali na základě řady "překvapení“ vycházejících z prostředí. Levinův důraz na vizuální odpoutání je daleko sebejistější a ikonoklastický; na rozdíl od labyrintů skupiny GRAV 17 nenabízí žádné konkrétní "dílo“, které by v koordinované zkušenosti pozornost diváků od celkového prostředí odvádělo. Mohli bychom se ptát na implicitní anti-uměleckou pozici spojenou s Levinovou jednorázovou (disposable) a nekonečnou (infinite) sérií. Jak upozornil John Perreault, za anti-umění bychom je mohli označit jen těžko. Kromě toho, že zdůrazňují, že kontexty umění jsou tekuté, znamenají reductio ad absurdum celého tržního mechanismu, ovládajícího umění fikcí "vysokého umění.“ Nepopírají umění, popírají jeho výlučnost jako index legitimity.

Prvky systému – ať již jsou umělecké či funkční – nemají žádný vyšší význam či hodnotu. Systémové prvky svoji hodnotu čerpají pouze z dotyčných souvislostí a fragment uměleckého systému považovat za umělecké dílo samo o sobě by proto bylo nemožné – jako bychom mohli ocenit třeba fragment jednoho z vlysů na Parthenonu. To se ukázalo v prosinci 1967, když Dan Flavin navrhl šest zdí se stejným střídavým vzorcem "růžových“ a „"zlatých“, dva a půl metru vysokých fluorescenčních lamp. Broad Bright Gaudy Vulgar System (Zcela zářivý křiklavý vulgární systém), jak svoji práci Flavin nazval, byl vystaven v novém Muzeu současného umění v Chicagu. V katalogu vydaném k výstavě autor některé důležité estetické implikace modulárních systémů vysvětluje takto: Prvky výstavy budou po jejím ukončení použity v další situaci. Třeba budou vloženy do ne-umění a stanou se v nějaké jiné budoucnosti součástí jiného celku. Kromě své konkrétní užitné hodnoty nemají jednotlivé segmenty žádný vnitřní význam. Nemůžeme do nich promítat nějaké vnější vlastnosti, falešný vhled, ani nemá smysl si je přivlastnit nebo použít pro osobní vnitřní potřebu. Světla samotná zůstávají stále stejná. Nenastává tady žádné symbolické transcendentální vykoupení ani nemají finanční přidanou hodnotu.18 Během posledních šesti letech se Flavinovy práce od světelných zdrojů upevněných na plochých reliéfech ke kompozicím fluorescenčních instalací, které jsou umístěny přímo na stěny či na podlahu přesunuly k celkům, jako je třeba chicagský „vestavěný“ environment. Zatímco mnozí umělci, kteří pracují se světlem, pokračují v tradici „světelných soch“, jako by bylo sochařství stále jejich hlavním cílem, Flavin razil cestu sofistikovaným osvětlovacím systémům určeným pro konkrétní prostory.
Jelikož je většina systémů v pohybu, nebo je v určitém smyslu dynamická, mohly by se stát jednou z radikálnějších alternativ vůči převažující formalistické estetice kinetického umění. Ale tak to není. Ty nejoceňovanější kinetické sochy jsou především modifikací kompozice statických formalistických soch. Ve většině případů jako je tomu v případě Tinguelyho, Caldera, Buryho a Rickeyho jsou jen obohaceny o přidaný prvek pohybu. Jen Duchampově kinetické tvorbě se podobný formalismus podařilo překonat. Spíš než vizuální vzezření, kinetické umění je unikátní odlišným zaměřením. Jde zde o periferní vnímání zvuku a pohybu v prostoru ovládaném aktivitou. Galerijní kinetické umění často jen zjednodušuje srozumitelnější aspekty pohybu: jedná se o zvnitřněný a kinesteticky vnímaný pohyb.

Z výše uvedeného můžeme uvést několik výjimek. Je to rané dílo Light Ballets (Světelné balety) Otto Pieneho (1958 – 1962), rané (1956) vodní houpací sítě a neformální průběžné environmenty japonské skupiny Gutai, některá díla Lena Leye, první instalace skulptur Floats (Plováky, 1965) Boba Breera, laserová show Roberta Whitmana Dark (Tmavý, 1967) a Strobe-Light Floor (Stroboskopická světelná podlaha, 1968) Boyda Mefferda.

Otto Piene: Light Ballet, 1968

Formalistické umění ztělesňuje myšlenku deterministických vztahů mezi viditelnými prvky kompozice. Ale Hans Haacke už od počátku šedesátých let vycházel také z neviditelných částí systémů. V systémovém kontextu má prvek neviditelnosti či neviditelné části (díla) stejnou důležitost, kterou lze srovnat s viděnými a viditelnými. Hlavními součásti Haackeho děl jsou proto elementy jako vzduch, voda, pára a led. Jeho dílo vzbudilo u řady mladých umělců na obou pobřežích USA zájem o „neviditelné umění“. Některé z nejlepších Haackeho experimentů jsou vystavovány mimo galerie. Například Rain Tree (Dešťový strom), strom, z jehož větví padá voda, Sky Line (Nebeská čára), pruh nylonové látky vznášející se ve vzduchu a nadnášený stovkami bílých balónů naplněných héliem; klimatický balón balancující na vzdušném proudu; a velkoformátový nylonový stan se vzdušnými kapsami, navržený tak, aby se vznášel třicet centimetrů nad zemí.

Hans Haacke, Condensation cube, 1963-1968


Haackeho systémy jako umělecká zkušenost mají omezený život, ačkoliv některé jsou poměrně trvanlivé. Autor trvá na tom, že moment empatie neznamená, že se jeho díla podobají staršímu umění. Systémy existují jako probíhající nezávislé entity odděleně od diváka. V hierarchii řízení systémů se požadovanou hodnotou stává prvek interakce a autonomie. V tom ohledu je Haackeho dílo Photo-Electric Viewer Programmed Coordinate System (Fotoelektrický systém souřadnic programovaný divákem) pravděpodobně jedním z nejelegantnějších interaktivních environmentů, které kdy umělec vytvořil (pro vědecké a technické účely byly jistě zhotoveny i sofistikovanější). Pro Haackeho myšlení jsou rozhodujícím prvkem mezní situace. "Socha“ fyzicky reagující na okolní prostředí už není pokládána za objekt. Rozsah vnějších faktorů, které ji ovlivňují, stejně jako její vlastní akční rádius sahají mimo prostor, kde se nachází.Propojuje se s prostředím ve vztahu, kterému lépe porozumíme jako „systému“ několika vzájemně provázaných procesů. Takové procesy probíhají bez empatie diváka. Ten se stává jejich svědkem. Systém není imaginární, ale skutečný.

Unikátní koncept happeningu Allana Kaprowa je vůči takovému systémovému přístupu tangenciální. V posledních deseti letech posunul Kaprow umění happeningu od spíš rozpačité a jevištní události k přesnému a elegantnímu procesu. Happening má teď svoji vnitřní logiku, kterou dříve postrádal. Jako by organicky vycházel z podobného způsobu uvažování, který systémový přístup posunul směrem k environmentální situaci. Podle autora happening definuje úzká provázanost s každodenností a zahrnuje prvek geografické rozpínavosti a mobility. Happening se důsledně vyhýbá materiálům a procesům souvisejícím s uměním; zkušenost a trvání jsou součástí estetického formátu; jako nejsmysluplnější postup zdůrazňuje praktické aktivity... jako strukturované události jsou happeningy obvykle reverzibilní. Změny, které v prostředí happening způsobuje, je po ukončení happeningu možné vrátit do původního stavu. Ačkoliv může mít v prostoru happening velký vliv, je zachováván jeho relativně jednoduchý formát a důraz na estetiku participace.

Jack Burnham,1969


Někomu snad může vznik "post-formalistické estetiky“ připadat jako jakási podoba absolutní filozofie, jako něco, co díky povaze zájmů nelze snadno překonat. Je ovšem pravděpodobnější, že s převládajícím přístupem ke spleti společensko-technických předpokladů se stane "systémová estetika“ a postupem času nové podmínky vytvoří jiné hlavní paradigmata umění. Některým čtenářům tyto slova něco připomenou. Možná si vzpomenou na události podzimu roku 1920, kdy ideologické schizma způsobilo vznik dvou frakcí moskevského konstruktivismu. Radikální marxisté vedeni Vladimirem Tatlinem prohlásili, že odmítají falešný idealismus umění. Prohlásili se za „produktivisty“ a jedno z jejich hesel znělo: "Dost bylo uctívání uměleckých tradic, ať žije konstruktivistický technik!“ Většina konstruktivistů ve skupině vzývající historický materialismus a vědecký étos se rychle přizpůsobila technologickým požadavkům sovětského Ruska a přestali fungovat jako umělci. Ačkoliv jejich program měl snad jistý vliv na estetiku designu, nastávající stalinistický anti-intelektualismus je rozprášil.

Příčina byla jasná: hlavním politickým cílem Sovětského svazu v příštích čtyřiceti letech bylo přebudovat průmyslově zaostalý potravinářský a těžký průmysl. Přirozeně se vyvíjející podmínky a strukturální provázanost rozvinutého průmyslového státu v Rusku byly jen v náznaku a – zpětně viděno – lze dokonce pochybovat o tom, jestli nějaká skupina umělců vládla znalostmi a politickou silou, která by mohla významně ovlivnit sovětskou průmyslovou politiku. To, co vzniklo, byla jiná linie formalistické inovace, vycházející z vědeckého idealismu; projevila se jako vliv konstruktivistů Gaba a Pevsnera, kteří emigrovali na Západ.
Dnes ovšem nejsou hlavním uměleckým paradigmatem ani “ismy“, ani sbírky stylů. Spíš než abychom znovu přeskupovali povrchy a prostory jde spíš o způsob, jak umělecké impulsy včlenit do pokročilé technologické společnosti. Člověk jako producent kultury si pro sebe tradičně nárokoval titul Homo Faber: člověk jako tvůrce (nástrojů a obrazů). S dalším vývojem průmyslové revoluce člověk na sebe bere novou a kritičtější úlohu. Hlavním úkolem člověka jako Homo Arbiter Formae je tvořit estetická rozhodnutí. Taková rozhodnutí – ať vznikají koordinovaně či nikoliv – určí kvalitu budoucího života na zemi. Navíc jde o hodnotící soudy, které definují směr technologického úsilí. Taková vize celkem jasně směřuje za obzor dnešní politické reality. Ale tak to snad nemůže příliš dlouho zůstat. -


Systems_Esthetics_Artforum.pdf

POZNÁMKY 7. T. S. Kuhn, Struktura vědeckých revolucí, česky Oikoymenh 1997 (pozn. ed.)
8. John Kenneth Galbraith (1908–2006) byl kanadsko-americký ekonom a spisovatel z okruhu post-keynesiánců. Patřil mezi ekonomy zkoumající roli institucí v moderní ekonomice. Byl také vlivným popularizátorem ekonomie. Za rozhodující faktor ekonomického vývoje považoval technologický pokrok. (pozn. ed)
9. Heslo klasického liberalismu vyjadřující hlavní ekonomickou zásadu, že stát nemá zasahovat do hospodářství a nemá se snažit je řídit. (pozn. ed.)
10. Quade, E.S."Methods and Procedures, in Analysis for Military Decisions (Santa Monica:The Rand Corp.) p.153, Schaumberg Quade (1908–1988) byl americký matematik, který se v Rand Corporation věnoval trigonometrickým procesům a systemové analýze. (pozn. ed.)
11. Galbraith John Kenneth (1967) The New Industrial State, Boston: Houghton Mifflin Co. p p. 343-353.
12. Peckham, Morse Man's Rage for Chaos: Biology, Behavior & the Arts (NewYork: Schocken Books. 1967) p. 314.(1965)
13. Fried, Michael Art and Objecthood"Artforum, p.1S. (Summer, 1967)
14. Bertalanlly, Ludwig von Robots, Men and Minds NewYork: George Braziller Inc. p.69, (1967)
15. Viz: https://monoskop.org/images/a/af/Moholy-Nagy_Laszlo_The_New_Vision_and_Abstract_of_an_Artist.pdf
16. László Moholy-Nagy EM 2 (Telephone Picture), Weimar, 1923 (pozn edit)
17. Ad Reinhardt: Painter Is Dead, Reduced Color. Bare Minimum, in The New York Times, 1967
18. Donald Judd "Specific Objects", in Thomas Kellein, Donald Judd: Early Work, 1955-1968, New York: D.A.P., 2002. vyšlo v Arts Yearbook 8, 1965. (poznámka editora) http://atc.berkeley.edu/201/readings/judd-so.pdf
19. Dílo Untitled (L-Beams) bylo vystaveno v galerii Leo Castelli v roce 1965, (pozn ed)
20. Výstava Air Art Willoughbyho Sharpa představila díla 12 autorů a kolektivů, kteří se věnovali tématům elementů vzduchu: Architectural Association Group, Hans Haacke, Akira Kanayama, Les Levine, Preston McClanahan, David Medalla, Robert Morris, Marcello Salvadori, Graham Stevens, John Van Saun a Andy Warhol.(pozn ed)
21. Hollandův tunel je dálniční tunel spojující Manhattan s Jersey City ve státě New Jersey. Zdroj: wiki. (Pozn. překl.).
22. Michael Fried v textu Art and Objecthood (1967) odkazuje k popisu noční projížďky autem Tohyho Smithe po nedokončené silnici v New Jersey. Smith píše, že se mu zde odhalila konvenční povaha umění, neboť ve srovnání se silnicí se umění zdalo být téměř absurdně malé, ohraničené, konvenční... Fried jeho zkušenost přirovnává ke zkušenosti divadla a domnívá se, že odhaluje divadelní charakter doslovného (literalist) umění. (Pozn. překl.)
23. Umělci skupiny GRAV vytvářeli labyrinty z různých průmyslových materiálů jako je hliník či plexisklo, které při procházení návštěvníků reagovaly pohybem. (pozn. ed)
24. Flavin, Dan (with introduction by) (December 1967) Dan Flavin: Pink and Gold, exhibition catalog, Chicago: The Museum of Contemporary Art.


Jack Burnham.Jr

Teoretik umění a technologie Jack Wesley Burnham Jr. (1931–2019) byl od konce šedesátých let 20. století jedním z autorů, kteří se podíleli na proměnách uměleckého paradigmatu amerického experimentálního umění a propagovali myšlenky post-formalistického, tedy "systémového“ principu uvažování o umění. Jeho pohled na umění a kulturu jako součásti širšího sociálního celku vycházelo také ze skutečnosti, že původně studoval technické obory a teprve později se začal věnovat výtvarnému umění (v roce 1961 absolvoval Yale School of Art).

Samotný termín systémová estetika Burnham v roce 1968 představil v článku Real Systems Art v časopise Artforum, kde později působil několik let jak editor. V roce 1970 připravil průlomovou výstavu Software – Information Technology: Its New Meaning for Art v Židovském muzeu v New Yorku. Počítačový program považoval za ideální metaforu, protože vystihuje funkční i produkční základy "nového umění“ – v jeho pohledu zejména sochařství 1. Výstava Software zahrnovala práce mladých amerických umělců 60. let, jako byli Vito Acconci, David Antin, členové Architecture Group Machine, John Baldessari, Robert Barry, Linda Berris, Donald Burgy, Paul Conly, Ágnes Dénes, Robert Duncan Enzmann, Carl Fernbach-Flarsheim, John Godyear, Hans Haacke, Douglas Huebler, Joseph Kosuth, Nam June Paik, Alex Razdow, Sonia Sheridan, Evander D. Schley, Theodosius Victoria či Lawrence Weiner. Přitom jen někteří z nich skutečně použili ve svých pracích nové“(elektronické)technologie.2


Burnhamova idea systémové estetiky vycházela hlavně z jeho nadšení dílem biologa a kybernetika Ludwiga von Bertalanffyho 3, zejména z myšlenek obsažených v knize Obecná teorie systémů, která v USA vyšla v roce 1968. Metaforu systému Burnham vnímal jako ideální nástroj porozumění soudobé „post-formalistické“ tvorbě umělců, jako byli například Hans Haacke, Les Levine, Robert Smithson, Dan Flavin a další. Soudobou formalistickou teorii umění 4, která pro autonomní nebo minimalistické artefakty nejevila velké pochopení, navrhl Burnham zastoupit novou estetickou teorií, která by spojovala úvahy převzaté z von Bertalanffyho, kybernetických konceptů Norberta Wienera, vědecké informatiky Claude E. Shannona a Warrena Weavera, to vše kombinované s analytickým pojetím masových médií a technologií Marshala Mcluhana a environmentálně zbarveným myšlením, které v této době představovaly "teorie „všeho“ Gregory Batesona a představy "odhmotnění, dematerializace umění“ Lucy Lippard a Johna Chandlera 5 a práce Ágnes Dénes, Newtona Harrisona, nebo Alana Sonfista.
Burnhamova idea systémové estetiky je postavena na následujících argumentech:

1. Žádná ahistorická, obecně platná definice nebo teorie umění neexistuje.

2. Nové ani žádné jiné umění nemůže být autonomní, nezávislé na společenských vztazích.

3. Nové umění se osvobodilo od hmoty a pevné formy a je založeno na vztazích, programech a dočasnosti.

4. Pro Nové umění je zásadní myšlenka/koncept.

5. Dosavadní materiálně zaměřená kultura se mění v "systémově fungující“ kulturu.

Krátce potom Burnam svoji poněkud orwellovskou vizi systémového umění opustil, nahradil slovem struktura a kodifikoval v knize The Structure of Art. Ta vyšla v roce 1973 a autor zde už neodkazuje na systém vojenských komplexů a na inženýry lidských duší z RAND Corporation, ale například - v souvislosti s Duchampem - na okultismus a kabalu. Půl století od její inaugurace bychom mohli jako příklad autorů zavazujících na "systémovou estetiku“ uvést například Trevora Paglena, Olafura Eliassona, Andreu Fraser, Seth Price, Tino Sehgala, nebo Tomáse Saracena. S tím rozdílem že "systémy“, které tito umělci/výzkumníci zpracovávají a ke kterým odkazují, jsou poněkud hrozivější, než se mohlo zdát před 60 lety perspektivou Jacka Burnhama.6

Obě jeho hlavní díla Beyond Modern Sculpture: The Effects of Science and Technology on the Sculpture of This Century (1968) a The Structure of Art (1970) jsou často považována za klíčová pro západní vizuální umění druhé poloviny 20. století. Burnham přednášel dějiny umění na Northwestern University, později působil na Kalifornské univerzitě v San Diegu, na Art Institute of Chicago a na University of Maryland. Působil také na MIT v CAVS (Centru pro pokročilá vizuální studia), kde se setkal s umělcem a teoretikem Györgyem Kepesem. V letech 1968–1970, respektive 1971–1973 byl redaktorem časopisů Arts Magazine a Artforum. V roce 1974 pod názvem "The Great Western Salt Works" vyšel soubor jeho esejů. V 90 letech Burnham přestal vyučovat, publikoval jen zřídka a stáhl se do soukromí. V roce 2015 v MIT Press vyšel sborník jeho esejů Dissolve into Comprehension, Writings and Interviews, 1964-2004“ s předmluvou Hanse Haackeho.

Poznámky

1. The computer’s most profound aesthetic implication is that we are being forced to dismiss the classical view of art and reality which insists that man stand outside of reality in order to observe it, and, in art, requires the presence of the picture frame and the sculpture pedestal. The notion that art can be separated from its everyday environment is a cultural fixation [in other words, a mythic structure] as is the ideal of objectivity in science. It may be that the computer will negate the need for such an illusion by fusing both observer and observed, “inside” and “outside.” It has already been observed that the everyday world is rapidly assuming identity with the condition of art“. Jack Burnham, “The Aesthetics of Intelligent Systems” (1969), in Edward Fry, ed., On the Future of Art, (New York: The Viking Press, 1970)

2. Viz: Software, Jewish Museum, New York, N. Y., United States, September 16-November 8, 1970 https://www.fondation-langlois.org/html/e/page.php?NumPage=541

3. BERTALANFFY, Ludwig von. General System Theory: Foundations, Development, Applications. New York: George Braziller, 1968

4. Viz například GREENBERG, Clement. Art and Culture, Beacon Press, 1961 nebo FRIED, Michael, “Art and Objecthood,” 1967, 1998, (pozn. ed.) https://monoskop.org/images/8/8f/Fried_Michael_Art_and_Objecthood_Essays_and_Reviews_1998.pdf

5. LIPPARD, Lucy; CHANDLER, John. “The Dematerialization of Art,” Art International, vol. 12, no. 2, Feb. 1968. (pozn. ed.)

6. Viz: Caroline A. Jones: on Jack Burnham’s “Systems Esthetics”, Artforum


BEYOND MEDIA TEXTS 2